VIDEO Minutul de Liga 1. Rezumatul etapei a 17-a: Scoruri mari pentru CFR Cluj și U. Craiova!

iunie 2, 2020

etapa17-min

Etapa a 17-a ne-a delectat pe tot parcursul weekendului! A fost o etapă-spectacol, cu un singur meci în care nu s-a marcat vreun gol: Gaz Metan – FC Botoșani. Casa Liga 1 a produs 24 de goluri în celelalte 6 meci rămase.

Surprizele nu au lipsit nici în această rundă. FCSB pierde acasă cu Astra (1-3), fiind răpusă de foștii ei jucători, Denis Alibec cu o „dublă” și Gabriel Enache cu un gol marcat în minutele de prelungiri. Echipa din capitală își mărește ecartul față de lider, în timp ce Dinamo reușește doar un 2-2 cu Academica Clinceni. Problemele alb-roșilor continuă, astfel, la mijlocul stagiunii.

CFR Cluj își menține șefia clasamentului, cu un 4-0 fără drept de apel împotriva celor de la Chindia, fiind ajutați de o „dublă” marcată de Cătălin Bordeianu. Ardelenii reușesc să păstreze un avans de două puncte în clasament față de cei de la Viitorul, care au trecut Sepsi cu 4-1. Cu o zi în urmă, Universitatea Craiova s-a distrat cu Hermannstadt (3-0), pe teren propriu.