VIDEO Minutul de Liga 1. Rezumatul etapei a 12-a: Eternul Derby s-a încheiat 1-1

mai 25, 2020

etapa12-min

O putem numi etapa de catenaccio sau „etapa egalurilor”! În cinci din cele șapte partide s-au înscris mai puțin de trei goluri, iar patru dintre acestea au fost remize. Liderul CFR pierde la Viitorul (1-3) și clasamentul se strânge, cu un punct între trei echipe. FC Voluntari se adâncește în subsolul clasamentului, după înfrângerea de pe teren propriu împotriva celor de la Chindia (0-1).

Derby-ul României, partida dintre FCSB și Dinamo București, s-a terminat 1-1, un egal care nu ajută pe nimeni și doar face viața mai grea celor două echipe care luptă să se califice în play-off. Ciobotariu a deschis scorul pentru alb-roșii (‘9), însă Florinel Coman a egalat rapid (’28). În această rundă nu s-a dictat vreo eliminare, iar oaspeții au obținut o singură victorie (Chindia).

Craiova a făcut un pas greșit pe teren propriu, cu Poli Iași (1-1), reușind să egaleze pe final de meci, prin Cortes (’82). Același rezultat l-a bifat și FC Botoșani acasă, cu Sepsi, care reușește astfel o nouă surpriză. Viitorul s-a impus cu CFR după golurile lui Peteleu (’27 – autogol), Matei (’36) și Rivaldinho (’57). Culio a redus din handicap pentru ardeleni, din penalty, în minutul 76.

VIDEO Cele mai tari goluri ale etapei a 12-a

Cifrele etapei a 12-a
(4 octombrie – 7 octombrie)

0 – cornere au avut cei de la Hermannstadt, cu Astra
2 – meciuri din etapă au avut peste 2.5 goluri
3 – echipe au avut peste 600 de pase efectuate etapa aceasta
4 – șuturi au avut cei de la Poli Iași contra Craiovei, cele mai puține din etapă

Clasamentul
1. CFR Cluj – 24 puncte (golaveraj 29-11)
2. Viitorul Constanța – 24 de puncte (golaveraj 29-15)
3. Universitatea Craiova – 23 de puncte (golaveraj 18-12)
4. Gaz Metan Mediaș – 21 de puncte (golaveraj 22-17)
5. Poli Iași – 18 puncte (golaveraj 15-11)
6. FC Botoșani – 16 puncte (golaveraj 18-18)

Vezi AICI cele mai tari goluri din etapa a 11-a!

Pariază pe FOTBAL la Casa Pariurilor, zi de zi, live după live, meci de meci! #Casafiebine

Etichete: , , , , ,