VIDEO Minutul de Liga 1. Rezumatul etapei a 8-a: FCSB – Viitorul 2-1, Astra – CFR 3-2

mai 20, 2020

Etapa8-min

Încă o etapă spectacol în Casa Liga 1, în care s-a marcat pe bandă rulantă, cu nu mai puțin de 24 de goluri înscrise.

Aproape în toate meciurile etapei ambele echipe au înscris, mai puțin în partida dintre Sepsi OSK și Dinamo București. FCSB a reușit o victorie uriașă, 2-1 acasă, cu Viitorul, sub comanda lui Bogdan Argeș Vintilă (ex-Viitorul). Fost jucător la echipa lui Gică Hagi, Ionuț Vînă a ratat un penalty în minutul 18, dar golurile lui A. Popa (’38) și Gnohere (’65) au fost decisive.

VIDEO Cele mai tari goluri ale etapei a 8-a

În etapa a 7-a a cedat și cea mai bună defensivă a campionatului. A fost prima înfrâgere stagională pentru cei de la Sepsi, împotriva lui Dinamo, după o execuție personală a lui Daniel Popa care a adus victoria mult râvnită în deplasare, pe un teren atât de greu de câștigat.

Odată cu această etapă, avem și un nou lider în campionat: cei de la Gaz Metan Mediaș au trecut pe primul loc, după o victorie spectaculoasă cu 3-2 în fața lui Poli Iași. CFR Cluj a pierdut la Astra, scor 2-3. Ardelenii au avut doi eliminați, pe Vâtcă și Camora, iar meciul a fost decis de golurile lui Radunovic (’38 și ’64 – pen.), V. Gheorghe (’57). Pentru CFR a replicat Păun (’27 și ’90+1)

Cifrele etapei a opta
(30 august – 2 septembrie)

1 – prima înfrângere pentru Sepsi OSK în campionat
2 – penalty-uri au fost în meciul dintre Gaz Metan și Poli Iași
6 – meciuri cu peste 2.5 goluri pe meci au fost în etapa a 7-a
7 – șuturi spre poartă a avut Gabriel Iancu în meciul pierdut contra celor de la FCSB
8– cartonașe galbene și două roșii au fost acordate în partida dintre Astra și CFR Cluj
11 – offside-uri au avut cei de la FC Botoșani în meciul cu Academica Cliceni
23 – de centrări au avut cei de la Sepsi OSK
50%– a avut Ioan Hora procentaj al paselor, dintr-un total de 6 pase efectuate în 45 de minute

Clasamentul
1. Gaz Metan Mediaș – 18 puncte (golaveraj 17-6)
2. CFR Cluj – 17 puncte (golaveraj 20-8)
3. Universitatea Craiova – 16 puncte (golaveraj 11-7)
4. Viitorul – 15 puncte (golaveraj 19-9)
5. Poli Iași – 15 puncte (golaveraj 12-7)
6. FC Botoșani – 11 puncte (golaveraj 15-13)

Vezi AICI cele mai tari goluri din prima etapă!
Vezi AICI cele mai tari goluri din etapa a doua!
Vezi AICI cele mai tari goluri din etapa a treia!
Vezi AICI cele mai tari goluri din etapa a patra!
Vezi AICI cele mai tari goluri din etapa a cincea!
Vezi AICI cele mai tari goluri din etapa a șasea!
Vezi AICI cele mai tari goluri din etapa a șaptea!

Pariază pe FOTBAL la Casa Pariurilor, zi de zi, live după live, meci de meci! #Casafiebine

Etichete: , , , , ,