FCSB trebuie să câștige contra Iașiului pentru a egala liderul FC Botoșani

august 9, 2017

alibec steaua mediafax

FCSB – CSM POLI IAȘI, ora 21:45

Cu noul antrenor pe banca tehnică din acest sezon, Nicolae Dică, FCSB se află la un start bun. Trupa din București se află pe pe locul trei în campionat, cu trei victorii și un egal, la trei puncte de liderul FC Botoșani, care are însă un meci mai mult disputat. Cea mai importantă realizare a lui Dică este însă fără îndoială calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor și asigurarea participării în grupele europene în acest sezon.

FCSB a învins greu în prima etapă pe FC Voluntari, scor 2-1, printr-un gol al lui Denis Man venit în minutele de prelungiri, a trecut apoi de Poli Timișoara și a remizat cu CSU Craiova. În ultimul meci din Liga I, FCSB a învins pe Concordia Chiajna cu scorul de 2-1 după ce a revenit de la 1-0.

Nicolae Dică ar putea apela pentru prima dată la mijlocașul Cătălin Golofca, adus de la FC Botoșani. Golofca este unul dintre cei mai în formă jucători ai Ligii I în acest moment. FCSB are însă probleme în centrul apărării, acolo unde nu a reușit încă să facă transferurile dorite. În acest moment, doar Bălașa și Larie sunt fundași centrali de meserie în lotul bucureștenilor.

CSM Poli Iași a adunat până acum patru puncte în Liga I, cu o victorie, un egal și două înfrângeri. Singurul meci câștigat de ieșeni în acest debut de sezon a fost în deplasarea de la Chiajna, moldovenii mai reușind o remiză cu Gaz Metan și pierzând partidele cu CFR Cluj și CSU Craiova.

În acest debut de campiont, CSM Poli Iași a schimbat nu numai antrenorul, pe Eugen Neagoe cu Flavius Stoican, ci și conducerea managerială, dar mai ales aproape întreg lotul față de sezonul trecut.

CSM Poli Iași tocmai a reușit transferul mijlocașului Cătălin Ștefănescu, venit în Moldova tocmai de la FCSB.

În actuala formulă a clubului, CSM Poli Iași nu a reușit încă să o învingă pe FCSB. Sezonul trecut, FCSB s-a impus în deplasare cu scorul de 2-0 și a remizat în deplasare la Iași, scor 1-1.