Reeditarea Supercupei, de data aceasta cu Viitorul și Voluntari în căutare disperată de puncte

august 8, 2017

hagi

VIITORUL – FC VOLUNTARI, ora 18:45

Viitorul este formația care a egalat un record negativ de 42 de ani. Atunci, campioana en-titre, Dinamo, formație ce îi avea printre jucători pe Mircea Lucescu, Cornel Dinu sau Dudu Georgescu, pierdea trei meciuri în primele etape, cu CFR Cluj, Sportul Studențesc și Olimpia Satu Mare, și reușea să câștige doar pe teren propriu celor de la ASA Târgu Mureș.

În acest sezon, după primele patru etape, Viitorul are tot o singură victorie, în prima etapă cu Gaz Metan Mediaș, și trei înfrângeri, cu CFR Cluj, Dinamo și nou-promovata Sepsi.

Mai mult, atmosfera din lotul Viitorului nu este deloc una bună după ce formația pregătită de Gheorghe Hagi a ratat calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor. După victoria de pe teren propriu cu ciprioții de la APOEL Nicosia, scor 1-0, Viitorul a fost învinsă de formația cipriotă în deplasare cu 4-0 după prelungiri, în timpul regulamentar înregistrându-se același scor ca și în tur.

Acum, pentru a accede în grupele Ligii Europa, Viitorul trebuie să depășească în play-off formația austriacă FC Salzburg.

Tensiunile din lotul Viitorului au dus la excluderea provizorie a atacantului George Țucudean pentru meciul din această seară cu FC Voluntari.

Nici FC Voluntari nu trece printr-o perioadă tocmai propice. Deși a câștigat Supercupa României, chiar împotriva celor de la Viitorul, scor 1-0, ilfovenii au început apoi campionatul cu o înfrângere în fața FCSB-ului, scor 2-1, cu un gol venit chiar în prelungirile meciului.

Pentru ilfoveni a urmat singura victorie de până acum, un 3-1 cu Astra pe teren propriu, pentru ca apoi să scoată doar un egal în deplasare cu nou-promovata Juventus și să piardă pe teren propriu contra revelației FC Botoșani.

Pentru Voluntari, victoria din Supercupă cu Viitorul a fost prima împotriva echipei lui Hagi după două sezoane în care au pierdut toate cele patru meciuri, atât pe teren propriu cât și în deplasare.