Sorana Cîrstea înfruntă a 14-a favorită la Wimbledon pentru un loc în optimi

iulie 8, 2017

sorana c

SORANA CÎRSTEA – GARBINE MUGURUZA, ora 13:30

Românca Sorana Cîrstea deschide ziua la Wimbledon de la ora 13:30 pe terenul numărul 2. Ea o înfruntă pe jucătoarea din Spania Garbine Muguruza, favorita numărul 14 a competiției.

Sorana deja și-a egalat cea mai bună performanță la Wimbledon. De două ori a mai ajuns în turul al treilea la Wimbledon, în 2009 și 2012.

Pe locul 63 în lume în acest moment, Sorana Cîrstea se află într-un moment bun al carierei, când accidentările nu o mai împiedică să practice cel mai bun tenis al său.

Ea a avut un parcurs greu până în turul al treilea. În runda inaugurală a trecut de sportiva din Olanda, Kiki Bertens, a 23-a favorită a turneului, cu scorul de 7-6, 7-5. A urmat apoi meciul cu jucătoarea din Statele Unite ale Americii, Bethanie Mattek-Sands. Aceasta din urmă a suferit o accidentare gravă în primul game al setului decisiv și a fost nevoită să abandoneze.

Garbine Muguruza a trecut ușor de primele două tururi de la Wimbledon. Ekaterina Alexandrova şi Yanina Wickmayer nu i-au pus probleme și le-a învins pe ambele cu același scor 6-2, 6-4. Jucătoarea din Spania a atins chiar finala turneului de la Wimbledon în 2015. Anul trecut însă a fost învinsă încă din turul al doilea.

Sorana Cîrstea și Garbine Muguruza s-au mai întâlnit o singură dată anul acesta, tot la un Grand Slam. În optimile Australian Open, Muguruza a învins-o cu 6-2, 6-3 pe româncă. A fost şi singurul duel direct de până acum dintre cele două jucătoare.