În cursa pentru titlu, Real Madrid nu are voie să facă niciun pas greșit

aprilie 28, 2017

zidane real madrid

REAL MADRID – VALENCIA, ora 17:15

Cursa pentru titlu în Spania continuă între cele două mari rivale Barcelona și Real Madrid. Formația madrilenă, dacă nu va face niciun pas greșit pe sfârșitul acestui campionat, incluzând aici și restanța cu Celta Vigo, va cuceri un nou trofeu La Liga.

În etapa cu numărul 35, pe Santiago Bernabeu vine Valencia, o formație ce a pus de multe ori probleme celor de la Real. Chiar dacă are un sezon sub așteptări, Valencia, aflată pe locul 12 în clasament înaintea etapei, a învins în turul campionatului, pe Mestalla, pe Real Madrid, scor 2-1.

Mai mult, în ultimele patru vizite ale celor de la Valencia pe Santiago Bernabeu, Real Madrid a reușit să câștige o singură partidă.

Real Madrid a câștigat fără probleme meciul din etapa trecută cu Deportivo La Coruna, scor 6-2, și continuă să aibă încă prima șansă la câștigarea campionatului.

Pentru meciul cu Valencia, antrenorul Zinedine Zidane nu poate conta în continuare pe serviciile lui Gareth Bale, accidentat, și pe Pepe, cu problemele medicale și el. Sergio Ramos revine în echipă după suspendarea ispășită pentru cartonașul roșu din meciul cu Barcelona. De asemenea, după ce au fost odihniți, probabil că vor reveni în primul 11 și Cristiano Ronaldo și Karim Benzema.

Valencia a pierdut ultimul meci din Primera Division, 2-3 pe teren propriu cu Real Sociedad, dar a fost aproape să realizeze o revenire spectaculoasă. Sociedad a condus cu 3-0 din minutul 65 al meciului, dar două goluri până în minutul 72 ale celor de la Valencia a transformat meciul într-un thriller spre sfârșitul lui.

De la Valencia sunt suspendați Joao Cancelo și Simone Zaza, în timp ce Rodrigo Moreno și Aymen Abdennour sunt accidentați.

În formația „liliecilor” revin însă doi oameni importanți Eliaquim Mangala și Dani Parejo.

În  ultimele șapte meciuri din toate competițiile între cele două echipe s-au înregistrat de fiecare dată rezultate cu peste 2.5 goluri iar Valencia a înscris în aceste partide cel puțin câte două goluri.