Cu 13 victorii consecutive pe Olimpico în Serie A, AS Roma întâlnește Fiorentina

februarie 7, 2017

spalletti as roma

AS ROMA – FIORENTINA, ora 21:45

AS Roma are un parcurs de invidiat pe teren propriu, cu o serie de 13 victorii consecutive în campionat. Formația din capitala Italiei se află pe poziția a treia în Serie A, la un punct de Napoli și la șapte de Juventus. Pentru a continua să spere la detronarea lui Juventus, Roma are nevoie de o victorie cu Napoli.

Antrenorul Luciano Spalletti a renunțat la sistemul 4-3-3 pentru un 3-4-2-1 mai potrivit jucătorilor actuali pe care îi are la dispoziție. Spalletti nu se poate baza pe mai vechiul accidentat Florenzi, dar nu îi poate folosi nici pe fundașul central Juan Jesus, extrema Mohamed Salah și Diego Peres.

Fiorentina merge pe Olimpico după o victorie chinuită în deplasare contra lanternei Pescara, pe care a învins-o cu 2-1 după ce Cristian Tello a marcat golul victoriei în minutul 90+5.

Formația pregătită de portughezul Paulo Sousa are o serie de cinci meciuri fără înfrângere în campionat, dar în această perioadă a realizat trei victorii și două egaluri, unul cu Genoa pe teren propriu.

Pe locul șapte în campionat, Fiorentina se află în acest moment în afara unui loc de cupă europeană și are de recuperat cinci puncte ca să o ajungă pe Inter, aflată pe locul cinci.

Căpitanul Gonzalo Rodriguez este în continuare accidentat, dar Davide Astori ar putea reveni chiar împotriva fostei sale formații.

Situația portarului Ciprian Tătărușanu este încă incertă și nu se știe dacă va putea apăra poarta Fiorentinei, așa că între buturi și-ar puta face apariția din nou Marco Sportiello. Bernadeschi și Nikola Kalinic vor reveni cu siguranță în echipă.

În ultimele trei meciuri de pe teren propriu din Serie A, Roma a remizat la pauză și a câștigat meciul în repriza a doua. De asemenea, pe Olimpico, Roma a avut opt din ultimele zece meciuri cu peste 2.5 goluri, iar Fiorentina a reușit să marcheze măcar două goluri în 9 din ultimele 11 meciuri din campionat.

În tur, Fiorentina s-a impus pe teren propriu în fața Romei cu scorul de 1-0, însă sezonul trecut, pe Olimpico, romanii s-au impus cu un clar 4-1.