Bayern n-a mai primit gol de la începutul lui decembrie 2016

ianuarie 20, 2017

robben-bayern

FREIBURG – BAYERN, ora 21:30

Campioana en-titre a Germaniei și ocupanta primului loc în Bundesliga după 16 etape, la trei puncte de Leipzig, Bayern Munchen merge în deplasare la Freiburg pentru primul meci oficial al anului în 2017.

Antrenorul echipei Freiburg, Christian Streich, ar putea folosi aceeași echipă care a reușit să învingă în ultima etapă înaintea de pauză de iarnă pe Ingolstadt cu scorul de 2-1. Mijlocașul Amir Abrashi a părăsit mai devreme cantonamentul de pregătire din cauza accidentări la gleznă, dar el a revenit deja la antrenamentele echipei. Totuși, este puțin probabil ca Abrashi să evolueze cu Bayern. Atacantul Nils Petersen și aripa Onur Bolut ar putea juca și ei din nou pentru Freiburg, însă fundașul Caglar Soyuncu este incert din cauza unei probleme la adductori.

Freiburg a disputat cinci meciuri amicale în pauza competițională și a reușit o singură victorie, cu Vaduz. Formația pregătită de Streich a fost învinsă de PSV și Brugge și a remizat cu Sparta Praga și Karlsruher.

Bayern Munchen nu are un lot complet valid, dar are la dispoziție jucători ce pot fi cu ușurință titulari. Formația pregătită de Carlo Ancelotti a încheiat anul pe primul loc în Bundesliga la trei puncte de surpriza Leipzig, pe care a învins-o chiar în ultimul meci din 2016 cu un sec 3-0.

Atacantul Arjen Robben probabil va fi folosit încă din primul minut la Bayern după ce a acceptat prelungirea contractului cu bavarezii. O absență importantă pentru Ancelotti este reprezentată de Kingsley Coman, care nu e pregătit sută la sută pentru acest meci. Cu siguranță vor absenta de la Bayern Thiago și Jerome Boateng, ambii accidentați, însă se speră la recuperarea lui Arturo Vidal.

Bayern Munchen are un parcurs perfect în toate competițiile de la sfârșitul lui noiembrie 2016, înregistrând de atunci șase victorii din tot atâtea meciuri. Mai mult, în ultimele patru meciuri, Bayern a reușit să nu primească gol în victoriile pe care le-a avut în Bundesliga și Liga Campionilor.

În ultimul meci direct, Freiburg s-a impus pe teren propriu cu Bayern Munchen în mai 2015, scor 2-1.