Duelul neînvinselor

noiembrie 12, 2016

rakitic-croatia-mediafaxfoto

CROAȚIA – ISLANDA, ora 19:00

Pe stadionul ”Maksimir” din Zagreb se confruntă primele două clasate din grupa I. Și Croația, și Islanda sunt neînvinse, cu câte 7 puncte în cont, două peste Ucraina. Departajarea, de partea gazdelor, o face golaverajul, 8-1 față de 6-3.

Croații au șchiopătat la debutul în eliminatorii, 1-1 acasă cu Turcia, după care nu au mai ratat nimic, 6-0 în Kosovo și 1-0 în Finlanda. Anterior, ei cedaseră în fața Portugaliei, 0-1 după prelungiri în ”optimile” Euro, singurul eșec din ultimele 14 jocuri, 10 terminate cu victorii și alte 8 fără gol luat. Imbatabilitatea de pe teren propriu este de 14 partide (două remize, 12 succese), de la un 1-2 cu Belgia în octombrie 2013. De 15 vizite primite înscriu constant.

Islanda a avut un traseu similar: 1-1 în prima etapă în Ucraina, după care le-a bătut pe Finlanda (3-2) și Turcia (2-0), de fiecare dată acasă. Tot la Euro 2016 a încasat ultima înfrângere, 2-5 în ”sfertul” cu Franța (în ”optimi” învinsese Anglia cu 2-1), în singurul eșec din precedentele 9 meciuri, 5 dintre ele câștigate. Insularii marchează mereu de 17 jocuri. Pe teren străin nu s-au mai impus de 3 dispute (un nul, două insuccese), de la un 3-2 în Grecia, test din martie 2016, fiind cu gol dat în fiecare din anterioarele 12 vizite făcute.

Confruntarea împotriva Islandei marchează revenirea lui Luka Modric. Mijlocașul Realului s-a refăcut după 6 săptămâni de indisponibilitate. Probabil, selecționerul Ante Cacic îl va ține rezervă, dar îl va introduce dacă situația o va impune.

Croații sunt neîntrecuți în cele 4 dueluri directe anterioare, cu 3 victorii și un egal, trei din ele terminate fără gol primit. Primele jocuri au fost în 2005, 4-0 și 3-1 în preliminariile CM 2006, celelalte în 2013, 0-0 ”afară” și 2-0 acasă în play-off-ul pentru Mondialul din 2014.

(Foto: MediafaxFoto)